Beat the Clock 2011

Judges ranked their top 12 films and assigned 12 points to their 1st place choice, 11 points to 2nd place choice, etcetera.  In the event of a tie, the film with the greater number of individual rankings in that place or above takes the spot.

Points across all judges were accumulated to find final ranking.  

Take our 48-Hour Film Challenge Feedback Survey!

 

 

Top 10 Films

Film Title Judge1 Judge2 Judge3 Judge4 Judge5 Judge6 Judge7 Judge8 Total Place
Shine Like Gold 12 9 9 12 12 11 9 11 85 1
Covet 11 11 12 3 9 8 11 12 77 2
Morning Boy 7 7 10 11 11 10 12 9 77 3
Second Thoughts 8 12 6 10 6 12 8 8 70 4
Busted 9 8 8 9 8 4 10 5 61 5
Clint Norwood 10 6 11 6 5 9 6 3 56 6
Automatic Woman 2 10 2 8 10 7 7 7 53 7
Something More   1 7 7 7 5 5 10 42 8
Desperate Lies 5 2 3     3 3 4 20 9
Scavenger   4     4   4 6 18 10

** Out of 21 total films judged.  Judge numbers above do not directly correspond with the order of the judges listed below to preserve anonymity of scoring.

… and yes, coincidentally the judges ranked 4th place WAS the Audience Choice.

Specialty Awards

Best Actor – Peter  Smyer / Clint Norwood / Mambo Grin Films

Best Actress – Morgan Darian / i / Mike Wazowski

Best Ensemble – Cavin Gray, Amanda Melby, Kane Black, Steve Brisccoe, Cedric Katambwa, Justin Gagen  / Covet / UAT Digital Video

Best Director – Paul DeNigris / Covet / UAT Digital Video

Best Story – Keith Downey, Audrey Farnsworth, Mat Montgomery, Brian Rhoads, Danny Vega / Busted / Raspberry Sparkletinis

Best Cinematography – Izzy Hyman / Morning Boy / Minus Mitchell Films

Best Editing – Ryan Lee Caldwell / Morning Boy / Minus Mitchell Films

Best Music – Gregg Caraway / Shine Like Gold / Mike Wazowski

Best Use of LineCovet / “As long as it’s free” / UAT Digital Video

Best Use of PropSecond Thoughts / “Battery” / 7 Sides Productions

Best Use of Genre - Clint Norwood / Mockumentary / Mambo Grin Films

Best Harold and Kumar Wanna-Be’s – Jason Yeung & Eddie Sanchez / Second Thoughts / 7 Sides Productions

Better Late than NeverAlter Ego / Colorblind Films

Audience Favorite  - Second Thoughts / 7 Sides Productions

Pictures from the Screening and Ceremony by Laura Durant

 

Screening and Ceremony Program

 

 

Judging Panel

  • Bill McComas, Film Enthusiast
  • Deborah Hildebrandt, Phoenix Film Festival Short Film Programmer
  • Greg Hall, Phoenix Film Festival Program Director
  • Jason Carney, Phoenix Film Foundation Executive Director
  • Keegan Ead, IFP/PHX Film Challenges Director
  • Natara Osbourne, Screenwriter / Director
  • Rachelle McCray, Actress / Host / Producer
  • Webb Pickersgill, IFP/PHX Executive Director

** Note: Order of judges does not represent the order listed in the top-10 films listed above  to preserve anonymity of scoring.